Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Karta ratalna a standardowa karta kredytowa

Karta ratalna a standardowa karta kredytowa – poznaj różnice

Data publikacji 16 sierpnia 2022

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, które pozwala na skorzystanie ze środków banku w celu rozliczenia się za zakupy w sklepie stacjonarnym lub w sieci. Jak płacić kartą kredytową? Tak samo, jak standardową kartą płatniczą. Wystarczy przyłożyć ją do terminala płatniczego i dokonać autoryzacji transakcji.

Istnieją dwie odmiany kart kredytowych – standardowe i ratalne. Korzystanie z obu z nich ma wiele zalet. Różnią się one między sobą sposobem rozliczenia się z bankiem. Zanim zdecydujemy się na wybór karty kredytowej z konkretnego banku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak one działają.

Standardowa karta kredytowa – jak działa?

Standardowa karta kredytowa pozwala na skorzystanie ze środków banku bez dodatkowych opłat, w ramach okresu bezodsetkowego. Obejmuje on okres rozliczeniowy (czyli 1 miesiąc, liczony w różny sposób, choć zwykle jest to 30 dni) oraz okres spłaty, który może wynieść od 10 do nawet 30 dni. Gdy dokonamy spłaty naszego zadłużenia przed ostatnim dniem okresu bezodsetkowego, bank nie obciąży nas dodatkowymi kosztami. Jeśli nie mamy odpowiedniej kwoty środków do spłaty całości zadłużenia, możemy zdecydować się na spłatę minimalną. Wynosi ona zwykle 5-10% naszego zadłużenia. Po takiej spłacie reszta naszego zobowiązania zamienia się w oprocentowany kredyt, od którego musimy opłacić regulaminowe odsetki. Bank dopisuje je do momentu, w którym cała kwota naszego zadłużenia zostanie ostatecznie spłacona. Gdy jednak nie rozliczymy minimalnej kwoty spłaty zadłużenia, musimy się liczyć z otrzymaniem monitu i obciążeniem dodatkową opłatą. Dalsza zwłoka może się skończyć nawet wypowiedzeniem umowy, stąd też tak bardzo istotne jest jak najszybsze dokonanie rozliczenia z bankiem.

Karta ratalna i jej atuty             

Karta ratalna to produkt bankowy, który pozwala na rozłożenie naszych zobowiązań za zakupy na mniejsze kwoty. Rozliczenie następuje co miesiąc, w określonej uprzednio dacie. Raty naszego zadłużenia na karcie kredytowej są nisko oprocentowane, a okres kredytowania może wynieść nawet kilka lat. Każdy z banków, który oferuje taką kartę ratalną, określa minimalną, jak i maksymalną kwotę do rozłożenia na raty.

Karta kredytowa ratalna – którą wybrać?

Poszukując idealnej karty kredytowej ratalnej, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania i minimalną oraz maksymalną kwotę, którą z jej użyciem możemy rozłożyć. Istotne są także jej inne parametry, a przede wszystkim to, czy bank zapewnia, że w trakcie całego okresu spłaty nie zmieni się wysokość naszej raty. Równie ważne jest to, jak wygląda proces wydania karty kredytowej, tj. czy nie jest on skomplikowany i ile zajmuje czasu. Na tym tle szczególnie wyróżnia się karta kredytowa Comfort Plus ze stałą kwotą do spłaty, oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Oprócz tego, że zapewnia ona spłatę zadłużenia w równych kwotach, których wysokość nie ulega zwiększeniu nawet w związku ze wzrostem stóp procentowych, możemy w jej przypadku dokonać konsolidacji naszych zobowiązań. Co to oznacza? Otóż jeśli zapłacimy kartą kredytową za nasze kolejne zakupy, możemy „dorzucić” takie zobowiązanie do kwoty do spłaty. Dzięki temu nie musimy opłacać kilku „rat” jednocześnie. To dlatego karta kredytowa ze stałą spłatą VISA Comfort Plus zdobywa bardzo szybko dużą popularność.

Źródła:

https://www.najlepszekonto.pl/okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej

https://direct.money.pl/artykuly/porady/w-jaki-sposob-splaca-sie-karte-kredytowa

https://www.totalmoney.pl/artykuly/95497,karty-kredytowe,karty-kredytowe-a-splata-ratalna—ktora-propozycja-najlepsza,1,1

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?