Samodzielna księgowość w działalności gospodarczej: czy warto?

Szukanie oszczędności to priorytet każdej nowopowstałej firmy. Wielu właścicieli zastanawia się, czy nie warto spróbować samodzielnego prowadzenia księgowości. W poniższym tekście wyjaśniamy, czy takie rozwiązanie ma sens. 

Większość przyszłych przedsiębiorców, zanim zacznie proces zakładania firmy, wpisuje w Google frazy w stylu: księgowa Czeladź, czy podobne, odnoszące się do lokalizacji, w których zamierzają prowadzić działalność. W wielu przypadkach analiza ofert biur rachunkowych rodzi pytanie: “a może warto samodzielnie prowadzić księgowość w firmie?”

Niestety w wielu przypadkach taka decyzja ma opłakane skutki. Zanim o nich napiszemy, skupmy się w pierwszej kolejności na korzyściach, jakie daje rozliczanie finansów firmy na własną rękę. 

Samodzielna księgowość: dlaczego warto?

Korzyści samodzielnego rozliczania rachunków w firmie są oczywiste. Jednak trzeba zawsze mierzyć siły na zamiary, gdyż może się okazać, że nie będziemy w stanie sprostać temu zadaniu. 

Oszczędności

Wiadomo, że celem każdej firmy jest maksymalizacja zarobków, jak również cięcie kosztów. Choć obsługa profesjonalnego biura rachunkowego nie stanowi dużego procentu z całej puli bieżących wydatków firm, to eliminacja tego kosztu bywa dla wielu kuszącym posunięciem. Przyjmując, że na obsługę rachunkową średniej wielkości firmy wydają miesięcznie kilkaset złotych, środki te można przeznaczyć na promocję i marketing działalności gospodarczej.

Lepsza kontrola finansów firmy

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie wymaga od właściciela działalności dokładniejszego wglądu w wydatki i przychody firmy. Dzięki temu przedsiębiorca w momencie rozliczania podatków może dokładniej prześledzić wszystkie operacje finansowe przeprowadzane w firmie. 

Konieczność uzupełniania wiedzy

Osoby decydujące się na samodzielne prowadzenie księgowości firmy, są lepiej zorientowane w zmieniających się przepisach. W końcu muszą je śledzić na bieżąco. Księgowa za nich tego nie zrobi. Taka sytuacja sprawia, że jednocześnie właściciel biznesu rozliczający rachunki na własną rękę, może wprowadzać różnego rodzaju optymalizacje finansowe na podstawie dokładnej — i co ważne — zgodnej z aktualnymi przepisami prawa, analizy.   

Wady prowadzenia samodzielnej księgowości firmy

Aby móc z pełną świadomością odpowiedzieć na pytania, czy warto prowadzić księgowość firmy samodzielnie, należy również poznać ewentualne ryzyka, z którymi może mierzyć się przedsiębiorca. 

Ryzyko popełnienia błędów

Niestety przepisy w polskim prawie zmieniają się z tygodnia na tydzień. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który chce rozliczać finanse firmy na własną rękę, musi liczyć się z koniecznością stałej analizy zmian prawnych. W tym miejscu każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy jestem w stanie wydajnie prowadzić swoją działalność, biorąc pod uwagę, że muszę stale śledzić ustawy i rozporządzenia? 

Ten właśnie element sprawia, że wielu przedsiębiorców, którym chodzi samodzielna księgowość w firmie, decyduje się skorzystać z usług profesjonalistów. 

Dodatkowa praca (i czas)

Z reguły prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością bycia niemal bez przerwy w pracy. Bez względu na branżę, w jakiej działamy, obowiązki związane z działalnością pochłaniają dużą część doby. Jeśli do tego dodamy skrupulatne prowadzenie rachunkowości, może się okazać, że na sen czasu nie starcza. Czy da się tak pracować na dłuższą metę? Raczej nie. A więc, jeśli sam biznes wymaga od nas angażowania się na paręnaście godzin w ciągu doby, powinniśmy rozważyć kontakt z biurem rachunkowym. 

Konieczność pamiętania o wszystkich terminach

W natłoku zajęć może się zdarzyć, że jakiś ważny termin umknie naszej uwadze. Niby każdy pamięta termin płatności składek ZUS czy też podatku VAT, to przypomnienie przychodzące na naszą skrzynkę z adresu biura rachunkowego stanowi dodatkową gwarancję dopilnowania terminu płatności danin na rzecz państwa. 

Czy warto prowadzić księgowość w firmie na własną rękę?

Mamy nadzieję, że powyższe zalety i wady samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie pozwalają lepiej ocenić, czy jesteśmy w stanie robić to skutecznie bez wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego. Doświadczenie wielu przedsiębiorców pokazuje, że — nawet jeśli mamy wystarczającą wiedzę na temat podatków — wsparcie specjalistów, których codziennością są podatki i przepisy prawne, może być rozsądniejszym rozwiązaniem, niż samodzielne rozliczanie finansów firmy. 

Lepiej czas, który mielibyśmy przeznaczyć na rozliczanie działalności, wykorzystać na działania promocyjne, czy też skalowanie biznesu. 

Redakcja ebiznes.org.pl