Studia zdalne – co warto o nich wiedzieć?

Nie da się ukryć, że internet obecny jest w życiu ludzi na wielu poziomach. Nie tylko wykorzystywany jest on do rozrywki. Również i do komunikowania się ze sobą, czy też do pracy lub do zakupów. Nic więc dziwnego, że internet wykorzystywany jest stopniowo w coraz większej ilości zastosowań. W tym do tak niezwykłych, jak do nauki. Nie dziwi zatem to, że coraz więcej szkół wyższych decyduje się na to, aby przeprowadzać zajęcia w formie zdalnej. Jak wyglądają studia zdalne, a także jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Czy faktycznie warto decydować się na taką formę studiowania?

Jak przeprowadzane są studia zdalne?

Zanim przejdzie się do określania wad i zalet takiej formy studiowania, trzeba sobie zadać inne pytanie. Na czym taki model zdobywania wiedzy polega? Jak będą wyglądały przeprowadzane wykłady, czy też ćwiczenia, jeśli student nie będzie na miejscu w sali wykładowej? W jaki sposób realizuje się to od strony technicznej?

Sprawdź: Praca dodatkowa w domu – jak znaleźć odpowiednie zajęcie?

Obecnie w ogromnej większości domów obecny jest komputer, a także szybki internet. Sprawia to, że możliwe jest przeprowadzanie wielu zajęć po prostu przez połączenie internetowe. Wygląda to tak, że zarówno studenci, jak i wykładowcy instalują na swoim komputerze specjalny program. Przy jego pomocy łączą się ze sobą. Sprzęt powinien być wyposażony w kamerkę Cały wykład przeprowadza się przez takie połączenie, które oczywiście umożliwia wzajemną interakcję. Nie tylko możliwe jest zadawanie pytań, lecz również wspólna dyskusja na poruszane tematy.

studia zdalne

Jakie są zalety studiowania przez internet?

Jak więc widać, studiowanie zdalne jest naprawdę interesujące. Jak jednak prezentują się konkretne zalety takiej formy zdobywania wiedzy? Co się zyskuje dzięki temu, że studiowanie realizuje się z poziomu komputera i poprzez internet?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba powiedzieć tu o znacznej oszczędności czasu dla studenta. Nie musi on dojeżdżać na uczelnię, lecz może wygodnie z poziomu swojego fotel lub kanapy wysłuchać całego wykładu. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ wiele osób, aby dotrzeć na czas na wykłady, musi zmagać się z naprawdę potężnymi korkami, które obecnie ogląda się przez okno.

Kolejną bardzo dużą zaletą jest także oszczędność pieniędzy. Nie tylko tych wydawanych na bilety komunikacji miejskiej, lecz przede wszystkim na wynajem. Skoro studia przeprowadza się zdalnie, to wielu studentów nie musi już mieszkać w mieście, w którym studiuje, lecz może wrócić do swoich rodzinnych stron. Odchodzi więc naprawdę potężna kwota, która każdego miesiąca wydawana była na wynajem mieszkania. W przypadku studiów zdalnych nie trzeba tak robić.

Studia zdalne zaoczne – czym się różnią?

Bardzo często zajęcia zdalne realizuje się podobnie jak zaoczne w weekendy lub wieczorami. Oznacza to, że student bez najmniejszego problemu może zagospodarować sobie cały tydzień np. na pracę, co podreperuje jego budżet i pozwoli zdobyć nowe doświadczenie zawodowe.

Ogromną zaletą korzystania ze studiów online, jest możliwość nagrywania wykładów. Pozwala to zawsze mieć idealne notatki z zajęć, ponieważ nie trzeba spieszyć się i nadążać za wykładowcą.

Czy studia zdalne mają jakieś wady?

studia zdalne

Jak widać po powyższych zaletach, studia zdalne to dla wielu osób idealna wręcz forma studiowania. Nie tylko jest to wygodne, lecz również ekonomiczne. Zanim jednak zacznie się szukać takich ofert studiów, najpierw warto się jeszcze dowiedzieć o tym, jakie są wady czy też niedociągnięcia zdalnego nauczania. O czym więc trzeba pamiętać?
Na samym początku wiedzieć trzeba o tym, że studia zdalne traktowane są jako niestacjonarne, a więc niezbędne będzie za nie zapłacenie. Kwoty na rynku bywają różne, lecz spokojnie nastawiać się trzeba na około tysiąc złotych za miesiąc.

Sprawdź: Na czym polega działalność nierejestrowana?

Kolejną ogromną wadą takich studiów jest to, że nie są na nich realizowane wszystkie kierunki. Jeśli na wymarzonym kierunku studiów obecne są ćwiczenia, czy też zajęcia w laboratorium, niemożliwe jest przeprowadzanie ich przez internet. Gdy przyjrzy się temu bliżej, okazuje się, że liczba kierunków ze zdalnym nauczaniem jest naprawdę bardzo niewielka.

Czy studia zdalne są ciekawsze niż stacjonarne?

Nie da się również ukryć, że w gruncie rzeczy zdalne studiowanie jest bardzo monotonne i często naprawdę męczące. Polega na jednostajnym wpatrywaniu się w monitor we własnym pokoju, co z pozoru może być fajne, lecz po dłuższej chwili traci swój urok.

Zobacz: Własna działalność – jak się do niej przygotować?

Na sam koniec warto mieć jeszcze na uwadze to, że takie studiowanie narażone jest na różnego rodzaju problemy techniczne. W każdej chwili bowiem komputer może odmówić posłuszeństwa, czy też może się zdarzyć awaria związana z internetem, co oczywiście odbierze możliwość odbycia danych zajęć.

Redakcja ebiznes.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.