Wady i zalety inwestowania w złoto
Data publikacji 3 czerwca 2022
Nie jest tajemnicą, że inwestowanie w złoto powoduje pewną poduszkę finansową. Jeśli zakupimy je w odpowiednim czasie, możemy być pewni, że sprzedaż będzie dla nas z pewnością opłacalna. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że nabywców złota zwykle nie brakuje. Sprawdź jakie są wady oraz zalety i jak najlepiej podejść do inwestowania w złoto.
Zalety inwestowania
Bez wątpienia największą zaletą inwestowania w złoto jest zabezpieczenie i ochrona naszych oszczędności. Niestety tak jak w przypadku innych dóbr, cena złota zmienia się, co oznacza, że raz rośnie, a raz spada. Czy w takim razie warto inwestować w złoto? Warto zaznaczyć, że złoto jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą odkładać swoich pieniędzy na koncie w banku z powodu braku zaufania do systemu bankowego. Następną pozytywną zaletą jest to, że każdy, nawet bez najmniejszej wiedzy, może zainwestować w złoto. Jest to o tyle prosta opcja oszczędzania, że każdy może się jej podjąć. Nie potrzeba tutaj specjalistycznej wiedzy ani wszechstronnych umiejętności, ważne jest umiejętne analizowanie oraz dokładne czytanie, tak, aby móc nabrać wprawy. Istotnym elementem inwestowania w złoto jest fakt, że dla niektórych osób wady, mogą być rozpatrywane w schemacie zalet. Chodzi tutaj między innymi o stały nadzór, analizowanie, czytanie lub kontrola, którą powinniśmy mieć na bieżąco.
Wady inwestowania
Pierwszą i najważniejszą wadą inwestowania w złoto jest bez wątpienia to, że zyski, które możemy uzyskać dzięki temu, mogą przyjść z czasem, a nie od razu jakbyśmy chcieli. W tym wypadku, nie jest to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które liczą na szybki i bezpieczny zysk. Złoto to lokata długoterminowa, czyli jest to długi proces, w którym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Złoto najbardziej opłaca się kupować w momencie, kiedy na rynku sytuacja jest stabilna, wtedy kupowanie staje się najbardziej opłacalne i tanie. Za duży minus inwestowania w złoto zalicza się również wybór formy, w której powinniśmy to robić. Na rynku aktualnie mamy dostępnych kilka opcji, jednak nie każda z nich jest akceptowana. Przykładem takiego inwestowania są opcje oraz kontakty, czyli tutaj właścicielem jesteśmy tylko przez zapis widniejący w systemie bankowym. Jest to sytuacja, w której fizycznie nie posiadamy swojej sztabki złota i takie rozwiązanie jest znacznie mniej warte, niż fizyczne złoto. Jeśli więc planujesz rozpocząć swoją karierę z inwestowaniem, rób to w formie fizycznej – kupuj monety lub sztabki. Tutaj można wspomnieć o kolejnej wadzie, czyli miejscu przechowywania takiej wartości. Z obawy na kradzież, warto przechowywać swoje złoto w depozytach, czyli miejscach, które oferowane są przez sprzedawców złota lub w sejfach.
Gdzie możemy sprzedać swoje złoto?
Wartość naszych sztabek złota lub monet możemy sprawdzić przez internetowy kantor wymiany walut, a następnie sprzedać je u jubilera, w kantorze stacjonarnym, lombardzie lub specjalnych sklepach numizmatycznych. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z wyżej wymienionych opcji, dobrym rozwiązaniem może okazać się także sprzedaż przez osobę prywatną. Sprzedaż złota może nastąpić także przez wystawienie go na aukcje czy zamieszczenie na specjalnej stronie internetowej dedykowanej takiej sprzedaży. Według nas, najbardziej opłacalną opcją ze wszystkich wymienionych, może być sprzedaż przez osobę prywatną. Takie rozwiązanie prowadzi do ominięcia marży, która jest bardzo często wygórowana przez jubilerów lub dystrybutorów złota.