Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse kredyt na 2%

Kredyt na 2 procent – zasady i jak go uzyskać?

Data publikacji 20 marca 2023

Najnowszy program dopłat do kredytu mieszkaniowego to ostatnio bardzo głośny temat. Dla wielu osób jest to szansa na zakup mieszkania w obecnych czasach. Wysoka inflacja i zawirowania w świecie nie ułatwiają stawiania pierwszych kroków w samodzielności dla młodych. Kto więc może liczyć na bezpieczny kredyt na dwa procent?

Bezpieczny kredyt 2% – zasady programu

Bezpieczny kredyt 2% to element programu Pierwsze Mieszkanie. Zgłosić się do niego mogą osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Jednak osoba ta nie może posiadać teraz ani w przeszłości domu, mieszkania ani spółdzielczego prawa do domu lub danego lokalu. Jeśli chodzi o wymóg wieku, to w przypadku małżeństw lub rodziców jednego dziecka, tylko jedna osoba musi go spełnić. 

Jaka jest maksymalna kwota kredytu na 2 procent, którą można uzyskać?

Maksymalna kwota kredytu różni się w zależności od tego, czy bierze ją pojedyncza osoba, czy też małżeństwo lub rodzice dziecka. Dla jednej osoby maksymalna wysokość to 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców jednego dziecka, będzie to 600 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że kredyt można wziąć zarówno na mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego, ale także na zakup działki czy budowę domu. Program nie narzuca limitu na cenę za 1 m2 mieszkania lub domu. 

Co zyskujemy biorąc udział w programie Bezpieczny Kredyt 2%?

Biorąc udział w programie uzyskujemy dopłatę do kredytu mieszkaniowego. Jest to różnica pomiędzy stałą stopą, którą ustala się w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą w wysokości 2%. Dopłata obowiązuje przez określony czas – 10 lat. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć kredyt na 2 procent?

Oprócz wymaganego wieku oraz nieposiadania mieszkania ani domu, trzeba spełnić jeszcze kilka warunków:

  • posiadać zdolność kredytową na wzięcie kredytu o danej wysokości
  • ani kredytobiorca, ani osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego nie są stronami w umowie innego kredytu tyczącego się nabycia mieszkania lub domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu

Ile ostatecznie wynosi oprocentowanie kredytu w programie Bezpieczny Kredyt?

Oprocentowanie przez pierwsze 10 lat kredytu wynosi 2% powiększone o:

  • marżę
  • prowizję
  • inne ewentualne opłaty bankowe

Jeśli chodzi o wysokość tych elementów, to wszystko zależy od wybranego banku komercyjnego, który będzie brał udział w programie. Takie banki będą miały podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Co po 10 latach? Ile wtedy będziemy płacić za kredyt? Jest to zależne od kilku czynników. Na wysokość miesięcznej raty wpływ ma na przykład okres finansowania czy aktualny dla danego okresu poziom stóp procentowych. 

Ważne – przy ocenianiu zdolności kredytowej, bank weźmie pod uwagę cały okres kredytowania, a więc nie tylko 10 lat trwania programu. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kredycie na 2%?

14 marca projekt ustawy o programie Bezpieczny Kredyt został przyjęty przez rząd. Jednak ma on się rozpocząć w III kwartale 2023 roku. Program Bezpieczny Kredyt będzie można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu. 

ekonomia

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat