Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse uproszczona ewidencja sprzedaży

Na czym polega uproszczona ewidencja sprzedaży?

Data publikacji 7 września 2020

Warto mieć świadomość, że uproszczona ewidencja sprzedaży w najprostszym możliwym ujęciu to forma bardzo prostej sprzedaży. To idealne rozwiązanie dla osób handlujących lub świadczących usługi, które jednak nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Na czym jednak dokładnie polega uproszczona ewidencja sprzedaży, a także co należy w niej uwzględnić?

Uproszczona ewidencja sprzedaży – działalność nierejestrowana

Z omawianej uproszczonej ewidencji sprzedaży mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które zajmują się prowadzeniem drobnego handlu czy usług na niewielką skalę.

Osoby, które przykładowo sprzedają różne produkty na portalach aukcyjnych czy tworzą mniejsze strony internetowe i ich przychód nie będzie większy niż 50% najniższego wynagrodzenia, nie mają zgodnie z prawem obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej. Bardzo duża liczba osób w ten sposób sprzedaje rękodzieło.

Jeśli masz własny biznes, to sprawdź też: https://ebiznes.org.pl/marketing-afiliacyjny-zarobki-dane-i-cala-wiedza/.

Z uproszczonej ewidencji sprzedaży mogą skorzystać także osoby, które jeszcze nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej. Tyczy się to też osób, które zawiesiły czy zamknęły ją ponad 5 lat temu (60 miesięcy).

uproszczona ewidencja sprzedaży

Jakie są atuty takiego rozwiązania?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów korzystania z omawianego rozwiązania należy zaliczyć brak płacenia składek ZUS przedsiębiorcy. Ponadto nie ma konieczności zaopatrywania się w kasę fiskalną. Można w ten sposób rozliczać się z urzędem skarbowym przez zwykły formularz PIT-36.

Nie ma również obowiązku płacenia podatku VAT. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy będzie wymuszał to rodzaj prowadzonej działalności. Doskonałym przykładem mogą być usługi jubilerskie, prawnicze czy doradcze. Bardzo dużą zaletą jest również brak konieczności wystawianie faktur czy innych rachunków. Obowiązek będzie występował tylko i wyłącznie na żądanie klienta. Warto wiedzieć, że klient może wystąpić o wspomnianą fakturę w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym została zawarta transakcja.

Zobacz także: https://ebiznes.org.pl/czy-inzynier-posiada-wyksztalcenie-wyzsze/.

Co dokładnie powinna zawierać uproszczona ewidencja sprzedaży?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się co dokładnie powinna zawierać uproszczona ewidencja sprzedaży w papierowej formie. Należy zapisać w niej sprzedaż za określony dzień. Warto zaznaczyć, że przepisy nakazują, aby nie robić tego później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w kolejnym dniu.

Godny uwagi jest również fakt, że nie ma narzuconych elementów omawianej uproszczonej ewidencji sprzedaży. W zdecydowanej większości przypadków będzie zawierać: wartość sprzedaży, datę sprzedaży, a także wartość sprzedaży narastająco. Warto wiedzieć, że część osób podejmuje decyzję o dopisaniu także numeru dowodu sprzedaży.

uproszczona ewidencja sprzedaży

Czy warto zdecydować się na uproszczoną ewidencję sprzedaży?

Zdecydowanie najczęściej wymienianym argumentem przemawiającym za uproszczoną ewidencją sprzedaży jest kontrola nad przychodami. Przedsiębiorca nie będzie wtedy zaskoczony, gdy obroty przekroczą przynajmniej 50% najniższego wynagrodzenia.

Rekomendowane jest systematyczne prowadzenie ewidencji sprzedaży. Może bowiem uchronić firmę przed przykrymi konsekwencjami. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prawdziwość informacji znajdujących się w danym zeznaniu podatkowym może bez żadnego problemu sprawdzić urząd skarbowy.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat