Rozwiązania finansowe dla firm
Data publikacji 12 kwietnia 2022Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie swojej działalności poszukuje różnego rodzaju rozwiązań finansowych – zwykle chodzi o pozyskanie funduszy, które mają pomóc firmie wyjść z kryzysu, poszerzyć ofertę, dokonać ekspansji na nowe rynki czy zaplanować potężne inwestycje. Które rozwiązania finansowe dla firm są wybierane najczęściej? Jakimi alternatywami dla tych najpopularniejszych dysponują przedsiębiorcy? Odpowiadamy w tym artykule!
Leasing
Leasing to popularny sposób na finansowanie rzeczy – pojazdów, sprzętu komputerowego, maszyn rolniczych czy produkcyjnych. Korzystają z niego zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i potężne firmy zatrudniające tysiące pracowników.
Dużą zaletą leasingu jest możliwość wliczania rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu firmy. Od 2022 roku sytuacja leasingobiorców uległa znacznemu pogorszeniu – dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy zakupili w leasingu samochód i planowali po okresie spłaty go sprzedać. Eksperci przewidują jednak, że leasingodawcy nie stracą wielu klientów w szerszej perspektywie czasowej – część z nich zacznie korzystać z korzystniejszego pod pewnymi względami wynajmu długoterminowego.
Kredyt
Potrzeba dodatkowego finansowania często prowadzi właścicieli firm do banków, gdzie mogą starać się o kredyt ze wskazaniem na konkretny cel. W zależności od zapotrzebowania, przedsiębiorcy wybierają najczęściej kredyty gotówkowe i inwestycyjne. Istotnym ograniczeniem kredytów bankowych są jednak wymagania, jakie przed kredytobiorcami stawiają banki.
Przedsiębiorcy chcący pokryć potrzeby finansowe firmy kredytem, muszą liczyć się z tym, że finanse ich firm zostaną dokładnie prześwietlone. Nie bez znaczenia jest też czas spędzony na rynku – banki o wiele chętniej udzielają kredytu firmom z tradycjami, czyli takim, które działają minimum rok (a czasem nawet dwa). Najlepiej do tego, by w historii firmy nie występowały żadne zaległości z płatnościami czy opóźnienia. Potencjalni kredytobiorcy muszą przygotować się na to, że ich finanse zostaną dokładnie zlustrowane pod kątem wypłacalności.
Faktoring
Trzecią i jednocześnie najmniej popularną z wymienionych usługą finansową dla firm w Polsce jest faktoring. Choć jej popularność jest wyraźnie mniejsza, stale rośnie. Istnieje ku temu wiele powodów. Faktoring pozwala firmom poradzić sobie z zatorami płatniczymi. To spore ułatwienie zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy na co dzień wystawiają faktury z odległymi terminami płatności.
Faktoranci, czyli korzystający z usługi faktoringu, sprzedają wystawione przez siebie faktury – w zamian nie tylko otrzymują pieniądze (zwykle ponad 90% kwoty), ale otrzymują je błyskawicznie – często w kilka godzin. To właśnie szybkość działania faktoringu wyróżnia tę usługę na tle innych rozwiązań finansowych. Dużym ułatwieniem jest też dostępność faktoringu – dla usługodawców większe znaczenie mają finanse dłużników, czyli tych kontrahentów, na których faktoranci wystawiają faktury, niż samych faktorantów. Z tego też powodu z faktoringu korzystać mogą wszystkie firmy – niezależnie od branży, stażu, obrotów czy historii kredytowej.
Wejdź na i dowiedz się więcej o faktoringu https://pragmago.pl/